40. festival pražských a středočeských
amatérských loutkářů
Zpráva o festivalu
Jubilejní čtyřicátý ročník soutěžního festivalu pražských a středočeských amatérských loutkářů proběhl podle plánu od pátku 20. března do neděle 22. března 2015. Festival se již pravidelně konal na scéně Městské části Prahy 8, Divadla Karla Hackera, Klapkova ulice 3/26.
Slavnostní zahájení festivalu proběhlo v pátek 21. března od 17:00 hodin. Před samotným zahájením návštěvníky přivítal v předsálí divadla folklorní soubor s nedaleké základní umělecké školy, který zahrál a zazpíval lidové písně. Festival společně zahájili president festivalu JUDr. Petr Slunečno a principál Loutkového divadla Jiskra Jiří Krása. Oba pánové společně přivítali diváky a také zástupce všech organizací, které spolupořádaly, nebo podpořily tento divadelní festival. |
Těmi byly hlavně Hlavní město Praha, Středočeský kraj, Městská část Praha 8, Společnost přátel loutkového divadla Jiskra v Praze 8 – Kobylisích, Skupina amatérských loutkářů svazu českých divadelních ochotníků, Českomoravská rada Svazu klubu mládeže a Ministerstvo Kultury ČR. Za všechny spolupořadatele krátce vystoupil starosta Městské části Praha 8 Roman Petrus.
President festivalu JUDr. Petr Slunečko a principál LD Jiskra Jiří Krása |
Starosta Městské části Praha 8 Roman Petrus a principál LD Jiskra Jiří Krása |
Festival společně zahájili president festivalu JUDr. Petr Slunečno a principál Loutkového divadla Jiskra Jiří Krása. Oba pánové společně přivítali diváky a také zástupce všech organizací, které spolupořádaly, nebo podpořily tento divadelní festival. Těmi byly hlavně Hlavní město Praha, Středočeský kraj, Městská část Praha 8, Společnost přátel loutkového divadla Jiskra v Praze 8 – Kobylisích, Skupina amatérských loutkářů svazu českých divadelních ochotníků, Českomoravská rada Svazu klubu mládeže a Ministerstvo Kultury ČR. Za všechny spolupořadatele krátce vystoupil starosta Městské části Praha 8 Roman Petrus.
Těmi byly hlavně Hlavní město Praha, Středočeský kraj, Městská část Praha 8, Společnost přátel loutkového divadla Jiskra v Praze 8 – Kobylisích, Skupina amatérských loutkářů svazu českých divadelních ochotníků, Českomoravská rada Svazu klubu mládeže a Ministerstvo Kultury ČR. Za všechny spolupořadatele krátce vystoupil starosta Městské části Praha 8 Roman Petrus. Přivítáni a představeni byli také členové odborné poroty, kteří mají za úkol ohodnotit představení všech vystupujících souborů, ocenit mimořádné loutkoherecké, hlasové, scénografické nebo jiné umělecké výkony a vybrat vítěze festivalu |
Dalším důležitým úkolem odborné poroty je možnost nominovat soubory na celostátní přehlídku 64. Loutkářskou Chrudim 2015 a také poskytovat jednotlivým souborům zpětnou vazbu. Po každém odehraném soutěžním představení se koná krátký seminář s účinkujícími, na kterém členové poroty poukazují na jejich slabé, ale i silné stránky a ze svých odborných znalostí nabízejí možnosti jak neustále zlepšovat a zkvalitňovat jejich představení i celkovou úroveň amatérského loutkářství.
Členy poroty v letošním ročníku festivalu byli loutkoherečka Jitka Dvorská, loutkoherec a animátor Jan Klos, bývalí členové divadla Spejbla a Hurvínka loutkovodiči Bohuslav Šulc a René Hájek. Předsedkyní poroty byla Vlasta Polednová.
Prvním vystupujícím byl pražský Loutkářský soubor NESEM ZUŠ Praha 5, který vystoupil roztomilým pohádkovým příběhem Mariky Svobodové O dolnomlýnské Pavlušce a hornomlýnském Petříkovi.
Na sobotu 22. března byly připraveny na festivalu vystoupit další tři soubory. Dopolední představení, které začínalo v 10 hodin, pro příchozí diváky připravil soubor Baribal, působící v pražském Karlíně. Baribal zahrál známou autorskou hru Evy Černé a Pavla Heřmánka O psovi Albertovi a kočičce Emilce.
První sobotní odpolední blok patřil sokolskému souboru. Dvě Pohádky z černého lesa z pera Františka Langera zahráli na své přenosné scéně, kterou postavili na přední scéně Divadla Karla Hackera, členové Loutkářského souboru Kašpárek Sokola Pražského. Obě předvedené pohádky O čem král doma nevěděl a Perníková chaloupka výborně zaujala přítomné dětské diváky.
Poslední odpolední blok, stejně jako loni nabídl divákům možnost shlédnout další variantu loutek. Tentokrát to byly javajky, loutky voděné zespoda. Hru Evy Vránové a Zdeňka Skořepy Pohádky kocourka Macíčka zahrál Loutkářský soubor Javajka, který na festival dorazil ze středočeských Neratovic. Tentokráte kromě javajek, soubor přivezl i překrásného maňáska Kocoura Macíčka, který se spolu se svojí protagonistkou stal, tak jak bylo avizováno v programu, průvodcem zahraných pohádek.
První nedělní představení bylo vyhrazeno pro domácí soubor Loutkové divadlo Jiskra. Soubor, který se může pochlubit více jak stoletou tradicí. V nedělní dopoledne, od desíti hodin, nabízí pravidelně svým divákům loutková představení posledních 50 let. Jiskra se vrátila k duchu svých nejlepších tradic. Na festivalové představení připravila obnovenou premiéru hry Romualda Kučery Pohádka o Zlaté rybce. Představení, které je na repertoáru tohoto divadla historicky nejdéle. První premiéra této pohádky byla v roce 1949.Od této doby jsou marionety, které vytvořil vynikající český loutkař a pedagog Jan Malík, součástí toho představení. |
Pro obnovenou premiéru byly vlastními silami členu Jiskry opraveny a znovu nabarveny dekorace a režie představení se tentokrát ujala Jana Kovaříková.
Druhým nedělním představením bylo vystoupení dětského Loutkářský soubor Kašpárek při Domě dětí a mládeže v Mladé Boleslavi, který se pod vedení manželů Vidlařových dlouhodobě specializuje na černé luminiscenční divadlo. Tentokrát na festival přivezli hru Jiřího Davídka, Povídám, povídám pohádku. Černé luminiscenční divadlo opět nabídlo přítomným divákům možnost vstoupit do podmanivého světa jasných a zářivých kontur, loutek a rekvizit, které jsou díky speciálním UV lampám, to jediné co můžou diváci vidět. Precizní vodění a podmanivá hudba, která již zpravidla doprovází představení boleslavských loutkářů, naplnila divadlo kouzelnou atmosférou.
Posledním soutěžním přestavením bylo vystoupení dalšího středočeského souboru. Loutkářský soubor Kulíšek z Bystřice u Benešova zahrál v úpravě principála Miroslava Macháčka Pohádku o Guliverovi. Hra opět zaujala diváky využíváním obou divadelních scén Divadla Karla Hackera. Hra je volným pokračování představení Liliputánská pohádka, ve které se o patřičný kontrast stará živý Guliver, který se pohybuje mezi liliputy ztvárněné marionetou. Zde se role přirozeně obracejí, protože hlavní hrdina navštěvuje zemi obrů a role se obrací. Malý loutkový Guliver se ocitl mezi živými herci.
Pak už následovalo slavnostní zakončení celého festivalu. Předsedkyně odborné poroty Vlasta Polednová spolu s JUDr. Petrem Slunečkem předali zástupcům všech vystupující souborů účastnický diplom a malou věcnou cenu, která jim bude účast na festivalu připomínat. Podle rozhodnutí členů poroty pak byly rozdány individuální i kolektivní ceny a čestná uznání za předvedené výkony.
Vítězem festivalu se stali loutkáři
souboru Kašpárek z Mladé Boleslavi.
Festival byl propagován cíleným rozesláním pozvánek s programem, oslovením spádových mateřských školek v městských částech Praha 8, Praha 9. Pozvánka a program byly taky zaslány do České televize, českého rozhlasu a většiny novinových deníků. Tištěný program byl zveřejněn v časopise Osmička (číslo březen 2015, strana 24 a 35), na divadle Karla Hackera, v prostorech úřadu městské části Praha 8 a Praha Dolní Chabry a Praha Březiněves. Akce byla prezentována na internetových stránkách www.divadlo-jiskra.cz , www.divadlokh.cz, představení byla registrována na portále www.kudyznudy.cz
Ohlasy na festival
Loutkář č. 2/2015, strana 40-41: Informace o festivalu a jeho hodnocení
Časopis Osmička, duben 2015, strana 18: Informace o festivalu a jeho hodnocení
Jiří Krása
principál Loutkového divadla Jiskra
vicepresident Společnosti přátel loutkového divadla Jiskra v Praze 8 – Kobylisích